Jak si vybrat správné kolo

Několik základních informací, které Vám pomůžou s výběrem toho pravého kola.

V první řadě je třeba si ujasnit, co od svého budoucího kola vlastně očekáváme, jak často jej budeme používat, v jakém terénu a v neposlední řadě si rozmyslet kolik za něj chceme utratit peněz. Samozřejmě, že se při výběru kola bude uvažovat začínající cyklista, který si nejčastěji volí základní kategorii kol, jinak než zkušenější jezdec, který se chce se svým budoucím kolem posunout o krok dopředu a hledá stroj s konkrétním zaměřením.

Nejjednodušší je přijít k nám do obchodu, pomůžeme Vám s výběrem, otestujete více kol, velikosti rámu, sedla...
P
oradíme jaké jsou rozdíly v použitých komponentech a na co si dát pozor.

Základní členění kol rozdělujeme do několika kategorií

  1. horská kola (MTB)

  2. krosová kola

  3. trekkingová kola

  4. silniční kola, fitness kola

  5. BMX a freestyle kola

HORSKÁ KOLA

svoji konstrukcí a valivým odporem pneumatik jsou využívána především v náročném terénu(záleží na ceně kola, pro jak náročný terén je určeno). Tyto kola nejsou samozřejmě určena pouze pro terénní využití, mohou se také uplatnit při vyjížďkách, kdy se mimo terénu volí i méně náročný profil tratě (např.: silnice, polní cesty…).

KROSOVÁ KOLA

krosová kola jsou hodně univerzální, jedná se „zkřížení horského a silničního kola“. Rám svou konstrukcí připomíná MTB, jsou ale použity užší pláště s méně hrubým vzorkem. Tyto kola najdou své uplatnění jak v nenáročném terénu, tak i na silnicích a cestách. Pokud vaše projížďka bude směrovat zhruba z 80% na polní, lesní cesty a na zpevněné komunikace, pak je pro Vás krosové kolo ideálním partnerem. Tento typ kola je v poslední době velmi populární a je přímo předurčen pro cykloturistiku.

TREKKINGOVÁ KOLA

trekkingová kola nemají daleko ke krosovým kolům. Tato kategorie je vhodná především pro silnice a zpevněné cesty a naopak je nevhodné využití v jakémkoli terénu. Kola nabízejí navíc už v základu blatníky, osvětlení, často i nosič nebo stojánek a proto jsou vhodná jako dopravní prostředek..

SILNIČNÍ KOLA, FITNESS KOLA

silniční kolo se vyznačuje svoji rychlostí, lehkostí a elegantností, schází mu ale univerzalita. Doporučujeme si jej koupit pouze za předpokladu, že budete jezdit jen po kvalitním asfaltu a pokud jste si stoprocentně jisti, že jakýkoliv terén budete ochotni oželet. Poslední dobou získávají stále větší oblibu kola fitness, jedná se o klasické silniční kolo, ovšem s rovnými řidítky a místo klasickéo dvojpřevodníku je tu trojpřevodník.

BMX A FREESTYLE KOLA

jejich využití nalezneme na uzavřených okruzích a nebo na zpevněných uzavřených prostorách určených pro tento druh kola. Nedoporučujeme přemísťování na delší vzdálenosti.

Poslední krok:
Výběr velikosti rámu kola

Po správném výběru kola z daných kategorií můžeme přistoupit k výběru vhodné velikosti kola tj. délka sedlové trubky, uvádí se v palcích, centimetrech nebo jako označení S,M,L,XL,XXL)

výška postavy v cm ... výška rámu

  • do 165 cm ... 15", 16", S, do 44 cm

  • 160 - 170 cm ... 17", 18", M, do 48 cm

  • 170 - 185 cm ... 19", 20", L, do 52 cm

  • 185 - 200 cm ... 21", 22", XL, do 55 cm

  • nad 195 cm ... 23", 24", 58 – 61 cm

Po výběru kola a jeho velikosti je zapotřebí rozhodnout variantu rámu. Máme na výběr dvě možnosti a to pánský rám (bez označení nebo písmenem G) a dámský (označován jako LADY nebo písmenem L). Samozřejmě, že pro muže je vhodný pánský rám, ale pro ženy přichází i tato varianta k zamyšlení namísto dámské varianty. Zejména sportovně založené ženy často volí pánskou variantu rámu vzhledem k jejich pevnější konstrukci.